• نوشته شده در: فروردین, ۲۱ ۱۴۰۰
 • توسط: کارشناس


 • تفاوت بستنی جلاتو با بستنی‌های معمولی

  بستنی قیفی توت فرنگی

  حتماً شما هم تا کنون اسم بستنی جلاتو (یا بستنی ژلاتو) به گوشتان خورده است. و ممکن است سؤالی برای شما به وجود آمده باشد که تفاوت بستنی جلاتو با بستنی‌های معمولی در چیست؟
  اگرچه ممکن است تشخیص بستنی ژلاتو با بستنی‌های معمولی از دور سخت به نظر برسد؛ اما هنگامی که از نزدیک به بستنی ژلاتو نگاه کنید، تفاوت آن با بستنی‌های معمولی کاملاً مشخص است.
  در این راهنما سعی می‌کنیم تا شما را با تفاوت‌های بین بستنی‌های معمولی و بستنی جلاتو آشنای کنیم.

  تاریخچه جلاتو و بستنی معمولی

  در حالی که مشخص نیست اولین بار مردمان چه کشوری بستنی را اختراع کرده‌اند، اما گفته می‌شود که اولین نسخه از بستنی مربوط به چین باستان بوده است.
  جایی که از ترکیب شیر بوفالو، آرد و یخ یک دسر تهیه می‌شده که بسیار مورد علاقه امپراتور تانگ شنگ بوده است.
  نسخه بعدی بستنی نوعی دسر بوده که شامل میوه (یا آب میوه)، عسل و برف تازه کوهستان می‌شده است.
  در قرن 17 میلادی، کم‌کم بستنی تکامل یافته و از ترکیب شیر گاو و زرده تخم مرغ، یک دسر بسیار خوشمزه برای افراد مرفه ساخته شد.
  در قرن 19، پیشرفت تکنولوژی سبب توسعه تکنیک‌های تبرید و ایجاد تولید ارزان و به مقدار زیاد بستنی شد.
  اما تاریخچه بستنی ژلاتو به خواستگاه آن یعنی کشور ایتالیا باز می‌گردد. البته در شهر مبدأ آن تفاوت وجود دارد و گفته می‌شود که سیسیل یا فلورانس زادگاه این بستنی خوشمزه بوده است.

  تفاوت بستنی جلاتو و بستنی معمولی در نحوه ساخت

  بستنی ژلاتو و بستنی معمولی از 3 ماده اصلی تشکیل شده‌اند. شیر، شکر و هوا؛ و تفاوت بین این دو در نسبت این مواد است.
  به طور کلی بستنی از ترکیب لبنیات (شیر، خامه یا هر دو) و شکر که به صورت مساوی با هم مخلوط می‌شوند، به دست می‌آید.
  در مرحله بعد به این ماده طعم دهنده‌های طبیعی یا مصنوعی اضافه می‌شود.
  در مرحله آخر، پیش از یخ زدن بستنی مواد آن قدر به هم زده می‌شود تا کاملاً با هوا مخلوط شود.
  یکی از تفاوت‌های بستنی ژلاتو با بستنی معمولی در میزان هوایی است که با آن مخلوط می‌شود. این میزان در بستنی ژلاتو کم و در بستنی‌های معمولی زیاد است.
  به همین دلیل بستنی‌های معمولی حجم بسیار بیشتری نسبت به بستنی ژلاتو دارند.
  علاوه بر این، یکی تفاوت بستنی ژلاتو با بستنی معمولی در این است که بستنی‌های معمولی از میزان بیشتری خامه نیز تشکیل شده و به همین دلیل چربی بیشتری دارند.
  بستنی‌های معمولی غالباً شامل زرده تخم مرغ هستند، در حالی که بستنی جلاتو به ندرت در آن از تخم مرغ استفاده می‌شود. در عوض بستنی ژلاتو حاوی مقدار بیشتری شیر است.
  زرده تخم مرغ در بستنی‌های معمولی در نقش تثبیت کننده چربی اضافه شده به بستنی عمل می‌کنند. به غیر از زرده تخم مرغ در بستنی‌های معمولی از تثبیت کننده‌های دیگری مثل گوار برای تثبیت آب و چربی در کنار هم استفاده می‌شود.
  این تثبیت کننده‌ها از ایجاد بلورهای یخ در بستنی معمولی جلوگیری می‌کند. وجود داشتن بلور یخ در بستنی خوردن آن را ناخوشایند می‌کند.

  بستنی ژلاتو

  تفاوت بستنی معمولی و جلاتو

  تفاوت بستنی جلاتو و بستنی معمولی را می‌توان در 3 محور مورد بررسی قرار داد. تفاوت در ارزش غذایی، بافت، عطر و طعم و شیوه استفاده.

  ارزش غذایی بستنی جلاتو

  سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) بستنی معمولی را به عنوان یک محصول لبنی با حداقل 10% کالری دریافت شده از چربی تعریف می‌کند.
  با این حال بعضی از بستنی‌های معمولی تا حدود 25 درصد کالری دریافته شده از چربی دارند.
  بستنی جلاتو میزان چربی بسیار کمتری دارد. این بستنی در حدود 4 تا 9 درصد حاوی چربی است.
  بستنی‌های معمولی حاوی مقدار قابل توجهی قند نیز هستند. یک فنجان بستنی 78 گرمی بستنی وانیلی حاوی 16 گرم قند با 210 کالری است.
  در حالی که یک فنجان با اندازه مساوی حاوی جلاتو حدود 88 گرم وزن داشته و حاوی 17 گرم قند با 160 کالری است.
  توجه به این دو نکته نشان دهنده کیفیت بالاتر بستنی ژلاتو برای سلامتی است.

  بافت، عطر و طعم جلاتو

  بافت بستنی جلاتو بسیار ابریشمی و کمی متراکم‌تر از بستنی معمولی است. این تراکم به بستنی جلاتو اجازه می‌دهد تا طعم بسیار بیشتری نسبت به بستنی معمولی ارائه دهد.
  تفاوت بستنی جلاتو با بستنی‌های معمولی در این است که این بستنی طعم خود را از مواد طبیعی دریافت می‌کند.
  در بستنی‌های معمولی میزان هوای بیشتری که با آن مخلوط شده، سبب می‌شود که بستنی بافتی نرم و سبک داشته باشد. اگر چه بستنی به دلیل دارا بودن چربی بیشتر نسبت به ژلاتو ممکن است به همان میزان خوش طعم نباشد.
  در واقع چربی موجود در بستنی‌های معمولی سطح زبان شما را می‌پوشاند. این مسئله باعث کند شدن جوانه‌های چشایی زبان می‌شود.

  شیوه استفاده جلاتو

  تفاوت بستنی جلاتو با بستنی معمولی در هنگام استفاده در این است که بستنی جلاتو در دمایی بین 6 تا 8 درجه سانتیگراد گرم‌تر از بستنی معمولی سرو می‌شود.
  این گرمای بیشتر سبب می‌شود که طعم‌ها در بستنی جلاتو بسیار شکوفاتر از بستنی باشند. در بستنی‌های معمولی به دلیل دمای پایین زبان یخ زده و طعم‌ها به درستی مشخص نمی‌شوند.
  علاوه بر این، بستنی ژلاتو از نظر شیوه کشیدن نیز با بستنی معمولی متفاوت است. بستنی معمولی با یک قاشق کاملاً گرد کشیده می‌شود. بستنی به دلیل چربی بیشتر باعث می‌شود که مواد کشیده شده توسط این قاشق به صورت یک گلوله کاملاً گرد در بیاید.
  اما بستنی ژلاتو با یک وسیله شبیه به کفگیر تخت سرو می‌شود. این وسیله به آسانی امکان مانور دادن و ایجاد شکل‌های مختلف را به وجود می‌آورد.

  نکته پایانی این که، اگر ترجیح می‌دهید که یک دسر شیرین با عطر و طعم بیشتر و بافتی ابریشمی را همراه با چربی کمتر میل کنید، حتماً بستنی جلاتو را امتحان کنید.
  نکته دیگر این که از بستنی ژلاتو می‌توان به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و به عنوان یک درمان که گاه به گاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهره برد.

  شما کدامیک را ترجیح می‌دهید، بستنی جلاتو یا بستنی معمولی؟ دلایل خود را برای ما ارسال کنید.

  ساعت کاری چوبیک از 11 الی 23 می باشد.