• نوشته شده در: اردیبهشت, ۱۵ ۱۴۰۰
 • توسط: کارشناس


 • بستنی جلاتو + روش های سرو

  سرو بستنی جلاتو نونی

  هر پیمانه هنگام سرو بستنی جلاتو می‌تواند نوید بخش شادی برای مشتریان باشد. شادی که به سرعت با یک لبخند کامل خود را نشان می‌دهد. این پیمانه های بستنی جلاتو، خاطراتی را برای مشتریان قدیمی به یاد می‌آورد و برای جوان‌ترها به ساخت خاطراتشان کمک می‌کند.
  اما اگر پیمانه های بستنی جلاتو درست سرو نشده باشد و به نظر شلخته و به هم ریخته برسد، ممکن است نتیجه عکس بدهد. نه باعث خوشحالی مشتری شود، نه خاطره‌ای را به یاد آورد و نه خاطره‌ای بسازد.
  به همین دلیل سرو بستنی جلاتو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این مقاله شما را با انواع روش‌های سرو کردن این بستنی بسیار خوشمزه آشنا می‌کنیم.

  انواع روشهای سرو بستنی جلاتو

  برای سرو بستنی جلاتو روش‌های بسیار متنوعی وجود دارد. در ژلاتری‌ها چه در ایتالیا و چه در سایر نقاط دنیا، بستنی‌های جلاتو به روش‌های متنوعی به مشتریان عرضه می‌شوند.
  بستنی ژلاتو اگر چه به خودی خود بسیار عالی و مشتری پسند است، اما دوست داران جلاتو علاقه دارند که دائماً آن را به روش و سبک‌های مختلف تناول کنند.
  در ادامه برخی از این روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

  بستنی جلاتو ساندویچی

  سرو کردن جلاتو به روش ساندویچی

  در سیسیل ایتالیا یک میان وعده تابستانی بسیار خوشمزه به نام brioche con gelato رواج دارد. این میان وعده تابستانی در واقع یک کروسان سبک ایتالیایی است که از وسط نصف شده و با یک یا دو پیمانه بستنی جلاتو پر شده است.
  خوردن این بستنی شبیه به خوردن یک پیراشکی شکم پر است، با این تفاوت که وسط آن از بستنی خوشمزه و خنک ژلاتو پر شده است.

  سرو کردن جلاتو به صورت ویفری

  به عنوان یک روش سرو بستنی جلاتو، وقتی می‌توانید جلاتو را با ویفر خوراکی سرو کنید (شبیه بستنی حصیری یا قیفی خودمان)، چرا از قاشق استفاده کنید؟
  یک یا دو پیمانه بستنی جلاتو که در بین لقمه‌های ترد ویفری قرار گرفته، یک روش عالی و واقعاً خوشمزه برای لذت بردن از خوردن بستنی ژلاتو است.
  به ما اعتماد کنید و حتماً این روش را تست کنید. مطمئن باشید خوردن دو خوراکی خوشمزه در کنار هم، میان وعده شما را خوشمزه‌تر خواهد کرد.

  امروز انواع و اقسام ظرف‌های ویفری برای سرو بستنی ژلاتو در دسترس است. از نان‌های تخت برای قراردادن یک پیمانه جلاتو خوشمزه در میان دو تا از آن‌ها، یا یک ویفر قیفی که چند پیمانه بستنی جلاتو در میان آن قرار داده می‌شود.
  حتی کاسه‌های ویفری که می‌توان چند پیمانه جلاتو با طعم‌های مختلف را در آن سرو کرد و لوله‌های ویفری.

  بستنی جلاتو اسکوپی

  سرو با روش پاشیدن قطرات بر روی جلاتو

  شاید سرو جلاتو به این روش کمی عجیب به نظر برسد ولی در ایتالیا یکی از روش‌های متداول در سرو کردن بستنی ژلاتو این است که روی آن قطرات روغن زیتون بکر یا سرکه بالزامیک می‌پاشند. آن‌ها معتقدند که پاشیدن روغن زیتون بکر یا سرکه بالزامیک بر روی فیور دی ژلاته (گل خامه) که روی ژلاتو را پوشانده به آن مزه‌ای افسانه‌ای می‌دهد.
  در جلاتوهای با طعم‌های میوه‌ای و فلفلی که استفاده از گل خامه باعث ظریف شدن طعم آن می‌شود، بیشتر از روغن زیتون به عنوان قطرات مکمل روی آن استفاده می‌شود.
  سرکه بالزامیک سنتی که کمی لعاب هم داشته باشد، بیشتر زمانی استفاده می‌شود که تمایل به داشتن طعم‌های متضاد وجود داشته باشد. به عنوان مثال پاشیدن چند قطره سرکه بالزامیک بر روی بستنی کاراملی کاملاً متداول است.

  سرو با روش قهوه ژلاتو (affogato)

  گاهی برای شما هنگام تصمیم برای میان وعده انتخاب بین قهوه و ژلاتو سخت است. از یک سو دلتان خوردن چیزی شیرین و خنک مانند بستنی جلاتو می‌خواهد و از سوی دیگر نیاز دارید که قهوه بخورید تا هوشیارتر شوید. برای این حالت بهترین توصیه سرو بستنی جلاتو به همراه قهوه جلاتوست.

  برای تهیه سس قهوه جلاتو یا affogato یک پیمانه بستنی ژلاتوی وانیلی یا فندقی را با یک چهارم پیمانه قهوه اسپرسوی داغ مخلوط کنید. پس از این که ژلاتو و قهوه کاملاً مخلوط شد، سس شما آماده است.
  طعم بستنی جلاتو مورد نظرتان را انتخاب کنید و آن را در ظرف مورد نظر قرار دهید. سپس روی آن را با سس قهوه ژلاتوی تازه‌ای که آماده کرده‌اید بپوشانید.
  به غیر از قهوه جلاتو، از انواع شکلات‌های مایع دیگر نیز برای پوشاندن روی جلاتو می‌توان استفاده کرد.

  بستنی جلاتو میوه ای

  سرو بستنی جلاتو با تزئینات میوه

  یکی از روش‌های متداول برای سرو بستنی ژلاتو در ژلاتری‌ها و حتی در منازل، استفاده از میوه برای تزئین آن است.
  تزئین بستنی جلاتو با میوه اصول خاص خود را دارد و شما حق اشتباه کردن ندارید. در فصل تابستان باید بستنی ژلاتو را با میوه‌های تابستانی مثل هلو و زغال اخته تزئین کنید.
  در فصل بهار باید روی آن را با توت فرنگی بپوشانید. و در فصل‌های پاییز و زمستان باید سراغ سیب و گلابی که ادویه دار شده‌اند، بروید.

  بستی جلاتوی نرم

  سرو بستی جلاتو به روش نرم خامه‌ای و سبک برای شیرینی فروشی‌ها و سالن‌های کوچک متداول است. این روش سرو هم مورد استقبال مصرف کنندگان عمومی است و هم نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارد.
  جلاتوی نرم به نوعی تکامل یافته ژلاتوی سنتی ایتالیایی است. این بستنی نرم‌تر، با خامه بیشتر و در عین حال سبک‌تر است.
  این نوع سرو جلاتو در کشورهای مختلف دنیا رواج یافته است. و تنها در طعم‌های محدودی مثل وانیلی، توت فرنگی، موزی، کاکائویی و … عرضه می‌شود.
  جلاتوی نرم با جلاتوی سنتی از نظر مراحل انجماد و نحوه فریز شدن و دمای نگه داری متفاوت است. جلاتوی نرم در دمای گرم‌تر از جلاتوی سنتی سرو می‌شود. میزان هوای آن نیز نسبت به بستنی جلاتوی سنتی بیشتر است و به همین دلیل سبک‌تر است.

  جلاتوی نرم چون خامه بیشتری هم دارد، به اندازه بستی جلاتوی سنتی قدرت ایجاد مزه‌های مختلف را ندارد و به همین دلیل در طعم‌های محدودی عرضه می‌شود.
  بستنی جلاتوی بیشتر به دلیل سرو شدن توسط دستگاه جمع و جور، برای اماکنی مثل کافه‌ها، رستوران‌ها و شیرینی فروشی‌ها مناسب هستند.
  از جمله مزایای این گونه سرو این است که فضای کمتری اشغال می‌کند و به سرمایه کمتری برای راه اندازی نیاز دارد.
  و از معایب آن می‌توان به محدود بودن عطر و طعم و فاصله داشتن با کیفیت بستنی جلاتوی سنتی اشاره کرد.

  ساعت کاری چوبیک از 11 الی 23 می باشد.